Tudi letošnji tretji konec tedna v juniju je Šentvid pri Stični pričakal množico slovenskih pevcev, ki so se zbrali na 42. Taboru slovenskih pevskih zborov. Deževno nedeljsko dopoldne ni prestrašilo približno tri tisoč pevcev iz vse Slovenije in zamejstva, ki so se domovini ob njenem okroglem jubileju poklonili z najlepšim darilom – s slovensko pesmijo. Na predvečer Tabora je potekal tradicionalni koncert zamejskih pevskih zborov.»Pozdravljen praznični dan« je bilo letošnje taborsko geslo s katerim so organizatorji obeležili 20 let prepevanja v samostojni Sloveniji. Prav v tistih dneh, ko se je rojevala naša država so tudi pevci na šentviškem taboru s svojo pesmijo izražali pričakovanja pred bližajočo razglasitvijo samostojnosti. Brez dvoma so se tudi v tej starodavni dolenjski vasici rojevala domovinska čustva številnih Slovencev in Slovenk. In tudi letos je slovenska domoljubna pesem razgrela čustva in naposled nad tradicionalnim prizoriščem pri Osnovni šoli Ferda Vesela pregnala tudi deževne oblake. Odpadla je sicer tradicionalno povorka skozi Šentvid, generalka oz. edina skupna vaja pred nastopom pa je podobno kot lani potekala v šolski telovadnici.
Predsednik Tabora, Jernej Lampret je v svojem nagovoru pevcem in pevkam položil na srce misel na domovino, kateri se je letošnji Tabor tudi programsko v celoti posvetil. O tej nerazdružljivi vezi med narodom in domovino pa je spregovorila tudi slavnostna govornica, etnologinja dr. Marija Makarovič. V svojem govoru je poudarila pomen ljubiteljskega zborovskega petja, ki domuje domala po vseh slovenskih krajih. In to predvsem zaradi veselja, ki ga petje prinaša, ko se pesem prvič ubrano zasliši, ali pa ko se po nastopu zasliši zvok aplavza zadovoljnih poslušalcev.
S pesmijo so se pevci in pevke sprehodili po slovenski zgodovini. Začeli so z Gobčevo Pozdravljen praznični dan, skupaj s solistom Martinom Sušnikom in orkestrom Slovenskih železnic, seveda tudi letos pod vodstvom dirigenta Igorja Švare. Sledile so domovinske pesmi različnih obdobij in pokrajin, kjer ni manjkalo navdušenja, pristnih čustev ponosa in hvaležnosti, pa tudi spomina na viharje, ki so pretresali naš narod. Tradicionalno so nastopili tudi člani domače Folklorne skupine Vidovo, zaključek zgodovinskega sprehoda pa je slovesno napovedal dramski igralec Roman Končar. Brigadir Anton Krkovič je namreč pripravil za obeležitev 20. obletnice slovenske samostojnosti pesem Mati Domovina, ki se bo vse leto izvajala v različnih izvedbah. V priredbi za zborovsko petje jo je na Taboru prvič javno izvedel Slovenki oktet. Prav navzočnost Slovenskega okteta pa je priklicala v spomin tudi enega izmed očetov šentviškega Tabora in člana Slovenskega okteta - domačina Toneta Kozlevčarja.
42. Tabor pa bo ostal zapisan v zgodovini tudi po tem, da se je slovenska himna zapela kot zadnja pesem v programu. Programski vodja, Stane Peček je pojasnil, da so organizatorji z Zdravljico na koncu programa želeli sporočilo slovenske himne dati pevcem in poslušalcem kot popotnico za prihodnost. In v tej prihodnosti ima svoje mesto brez dvoma tudi šentviški tabor. To potrjujejo s svojim trudom in delom pevci in organizatorji v vrstah upravnega odbora Tabora, OŠ Ferda Vesela Šentvid pri Stični, Občine Ivančna Gorica, domačega kulturnega, gasilskega in drugih društev.
Vsem pevcem in pevkam pa občani in občanke naše občine že kličemo v pozdrav »Dobrodošli na 43. Taboru slovenskih pevskih zborov prihodnje leto.
? Posnetek 42. Tabora slovenskih pevskih zborov (TV Slovenija)
Fotogalerija – koncert zamejskih pevskih zborov
Fotogalerija – 42. Tabor slovenskih pevskih zborov