V kulturnem domu Ivančna Gorica je v soboto, 18. junija, Lovska družina Ivančna Gorica, s prireditvijo, počastila sedem desetletij svojega delovanja. Ob visokem jubileju je Lovska družina Ivančna Gorica razvila nov prapor in izdala obširen društven zbornik.
Lovska družina Ivančna Gorica je obeležje ob 70 letnici obstoja, izobesila tudi na sedežu lovskega doma na Mali Goričici v Krajevni skupnosti Metnaj.
Starešina LD Ivančna Gorica Jože Zaman je v uvodnem nagovoru med drugim dejal, da so slovenski lovci v lovske družine organizirani šele zadnjih 70 let. Toliko
časa obstaja tudi Lovska družina Ivančna Gorica. Svojo pot je začela leta 1946 kot Lovska družina Stična. Leta 1949 se je združila še z dvema družinama v Lovsko družino Gradišče. Samostojno je Lovska družina Stična spet zaživela leta 1954 po razdružitvi družine Gradišče s preobširnim loviščem, od leta 1964 pa njeno delo nadaljuje Lovska družina Ivančna Gorica. Ker se vsaka lovska družina imenuje po svojem lovišču, njeno zdajšnje ime najbolje pove, kateri košček narave ji je družba zaupala v oskrbo. Njihovo lovišče se namreč razteza od severnega roba občine Ivančna Gorica prek občinskega središča v njen južni del.
»
Število divjadi v našem lovišču je optimalno in njena številčnost ni ogrožena. Škoda, ki jo povzroča na kmetijskih površinah, se iz leta v leto zmanjšuje. Lovišču nam uspeva ohranjati naravno ravnovesje in pestrost vrst. To pomeni, da nam uspeva bistveno prispevati k zdravju našega naravnega okolja. Ponosni smo na ta svoj prispevek, saj si le v zdravem okolju ljudje lahko prizadevamo za zdravo življenje nas samih. Lovci se med seboj pozdravljamo: »Dober pogled!« Pogumno smemo pogledati tudi v prihodnost, saj bomo zanamcem zapustili zaupani nam košček narave v boljšem stanju, kot smo ga ob ustanovitvi prejeli. Svoje poslanstvo varovanja narave opravljamo po svojih najboljših močeh. Sedemdeset let se nismo trudili zaman.« je še povedal Zaman.
Gozd in lovstvo pa je blizu od mladih let tudi osrednjemu govorniku
podžupanu občine Ivančna Gorica, Tomažu Smoletu, saj se je v mladih letih pogosto srečeval z lovci. »
V današnjem življenjskem tempu sodben človek ne zna iti v gozd, prisluhniti naravi in gozdu ter se sprostit in v tem uživati. Vi lovci pa še vedno imate ta privilegij, zato verjamem, da je tudi to ena izmed tistih stvari, ki vas vedno ženejo v gozd. Marsikdo ne ve, da je odstrel ena izmed dejavnosti lovcev, vse druge prav tako pomembne pa so skrb za naravo, gozd, živali in preko tega tudi za človeka. Vemo in čutimo, da je vaša dejavnost in vaše poslanstvo pomembna tudi za občino in za naše občane«, je še dodal Smole. Ob tej priložnosti je lovski družini predal posebno
županovo priznanje v obliki
spominskega kovanca Prijetno domače, ki ga župan podeljuje ob jubilejih in posebnih dosežkih posameznikom in organizacijam, ki pripomorejo k prepoznavnosti in razvoju občine Ivančna Gorica.
Ivanške lovce so ob jubileju nagovorili še Tomaž Trotovšek iz Zveze lovskih družin Zasavje, Darko Grošelj iz Lovsko kinološkega društva Zasavje in
podpredsednik Lovske zveze Slovenije Ivan Malešič, ki je med drugimi domači lovski družini izročil posebno spominsko plaketo.
Pomemben simbol vsake lovske družine je prapor. Lovska družina Ivančna Gorica je prvič svečano razvila svoj prapor pred 40 leti, leta 1976. Razvil ga je njen prvi praporščak Franc Bregar. Za njim so bili praporščaki družine še Stane Rus, Viktor Kastelec in Ciril Zajec. Zdaj pa so praporščaki Jože Jarm, Anton Kralj, Ivan Leskovar in Branko Zupan. Ob 70 letnici delovanja društva so stari prapor pospravili,
boter podžupan Tomaž Smole pa je razvil novega in ga predal novemu
praporščaku Branku Zupanu. Slednji je ob novem praporu zaprisegel, da bo z njim ravnal dostojno in ga ponosno držal na vseh lovskih dogodkih.
Na slovesnosti so bila posameznim članom LD Ivančna Gorica za večletno prizadevno delo podeljene bronaste, srebrne in zlate plakete. Posebno zahvalo za minulo delo je LD Ivančna Gorica podelila tudi nekdanjemu članu gospodu Francu Tomšiču ter društvom, organizacijam in inštitucijam za dolgoletno uspešno sodelovanje.
Podeljena so bila tudi odlikovanja Lovske zveze Slovenije. Znak za lovske zasluge so prejeli Rudi Janežič, Zvone Lavrič in Roman Pušlar starejši. Zlati znak za lovske zasluge pa Ciril Zajec, Viktor Kastelec, Alojz Mostar, Silvo Oven, Jože Plankar in Jože Zaman.
Program so s pesmijo popestrili člani Stiškega kvarteta, Zasavski rogisti in Matej Vovk, sicer solist SNG Opere in balet Ljubljana.