Prvi vikend v oktobru, od petka do nedelje je na posestvo Gostilne pri Japu spet potekal Vseslovenski sejem. Letošnji jesenski sejem je privabil veliko novih razstavljavcev in dodatnih vsebin. Veselo je bilo že kmalu po otvoritvi v petek popoldan, ko so motoristične skupine iz cele Slovenije v temeniški dolini zaključile letošnjo motoristično sezono z druženjem, pripovedovanjem motorističnih dogodivščin in koncertom.
Sejemska jadra so tokrat v temeniško dolino privabila veliko novih zanimivih razstavljavcev. Med drugim tudi najbolj inovativnega razvijalca in izdelovalca vrat v Evropi, podjetje Pirnar ter skupino Eko Dom, ki pod svojo blagovno znamko združuje celo vrsto ponudnikov s področja bivanja, klimatizacije, ogrevanja, energetike ter e-mobilnosti. Slednji so na sejmu skupaj s slovenskim proizvajalcem skakalnih smuči Slatner podpisali sponzorski dogovor za podporo skakalca Ernesta Prišliča. To je tisti, danes štiriindvajsetletni skakalec, čigar življenje je decembra 2016 po hudi nesreči v Planici viselo na nitki. Kdor želi videti smuči, s katerimi je leta 2016 v Planici uspešno poletel 246 metrov daleč in se z njimi zapisal v zgodovino kot drugi »najdaljši Slovenec«, jih bo lahko kadarkoli občudoval na častnem mestu Gostilne pri Japu. Kako izgledajo smuči v živo je občutil tudi župan Dušan Strnad, ki si je skupaj s podžupanom Tomažem Smoletom, sejem ogledal v soboto.
Sejem so podprli tudi domači ponudniki – s posteljami slovenske proizvodnje in posteljnino se je predstavil Reny 24, inovativne čistilne naprave in rešitve za deževnico in namakanje kmetijskih površin pa je na otip postavilo podjetje Armex Armature. Senčila Oven so na zanimiv način predstavila vse sodobne vrste senčenja, saj ravno pregrevanje prostorov in teras postaja vse bolj pereč problem. Svoje čistilne naprave in zbiralnike deževnice je postavilo tudi podjetje Eko hit, na razstavnem prostoru GMK Eko pa smo lahko občudovali ročno izdelane opečne tlakovce, ki se ponašajo s trdnostjo in odpornostjo klasične talne keramike, hkrati pa ob dotiku prinašajo zelo prijeten topel občutek lesa.
Svojo ponudbo so na sejmu predstavljali še podjetje Pan Jan, čebelarstvo Ceglar, kmetija Kotar ter Nogometni klub Ivančna Gorica. V okviru velikega razstavnega prostora Prijetno domače občine Ivančna Gorica so svojo turistično ponudbo in kapacitete predstavila tudi domača turistična društva. Zdravstveni dom Ivančna Gorica pa je obiskovalce vzgajala v duhu preventive in predstavljala vse pozitivne vidike in priložnosti, ki jih prinašajo že drobne spremembe v vsakdanjem življenju vseh nas.
V soboto popoldne so lahko obiskovalci sejma v živo spremljali najboljše slovenske hitrostne kiparje z motorno žago pri ustvarjanju skulptur iz lesa, v večernem delu pa se je v naših krajih slišal glas zelo priljubljene glasbene ustvarjalke Ines Erbus in vedno zelo obiskane pop skupine Mambo Kings.
V nedeljo so obiskovalci lahko občudovali mojstra Mitjo Cenclja pri izdelovanju tetovaže v živo, se seznanili s skrivnostmi stare japonske metode kovanja ter bili priča motokros spektaklu »Team Gajser Show«. Za narodno-zabavni zaključek nedeljskega dela sejma so tokrat poskrbeli glasbeniki Ansambla Pogum. Sicer pa so sejemske popoldneve s svojimi glasbenimi toni popestrili še ansambli Grom, Hec, Special, Nipera in Ansambel Roka Kastelca.
Kot vedno so tudi tokrat organizatorji zelo dobro poskrbeli za animacijo otrok. Naši najmlajši so lahko sodelovali v pravi bitki urbanih gladiatorjev, se preizkusili na gibalnem poligonu v borilnih veščinah, spoznavali veščine preživetja v naravi, se preizkusili v oblikovanju nakita, jahanju konj in drugih veščinah.