V sredo 7. 9. 2011 je župan Dušan Strnad sklical sestanek s predstavniki vzgojno-izobraževalnih ustanov v naši občini. Udeležili so se ga ravnatelji/ce vrtca, srednje šole in osnovnih šol ter Centra za zdravljenje bolezni otrok. Sodelovali so tudi predstavniki Centra za razvoj Litija in Zadruge Jarina. Obravnavane teme so bile lokalna samooskrba s hrano v šolah in vrtcih, tematski učni programi v naravi in podjetniške delavnice z učenci.Župan in podžupan predstavila pomen samooskrbe za trajnostni razvoj, neodvisnost občine in povezanost samooskrbe s strategijo bodočega razvoja občine. Center za razvojLitija in Jarina pa sta predstavile svoje dosedanje uspehe v drugih občinah in možnosti za sodelovanje. Danes sodelujejo s 53 proizvajalci in oskrbujejo eno srednjo šolo, sedem vrtcev, trideset osnovnih šol in dva doma za ostarele ter en gostinski obrat.
V razpravi so predstavniki šol in vrtca predvsem opozorili na predpise (javno naročanje) in tudi na ceno v povezavi s stroški priprave obrokov. Vsi so bili enotni, da je kakovostna prehrana otrok na prvem mestu, vendar pa so precej onemogočeni z zakonsko regulativo. V zdajšnjih časih pa tudi z ekonomskimi težavami nekaterih staršev, ki ne plačujejo redno šolske prehrane in gredo potem stroški v breme šole. Izrazili so željo po informacijah o produktih s priloženimi ceniki.
V pogovoru je župan povedal, da želi, da bi javne ustanove skladno z možnostmi kupovale lokalno pridelano hrano in s tem vzpodbujale pridelovanje hrane na območju občine, še posebej sadja in zelenjave, ki ju kupujemo od drugod kljub naravnim danostim, ki jih imamo. Na tak način bi se tudi ohranila kakšna kmetija in odprlo še kakšno delovno mesto.
V nadaljevanju so bili predstavljeni še tematski učni programi v naravi kot npr. Dogodivščine v Oglarski deželi, Gozdni ponedeljek, Med pastirje na Veliko Planino, Specimo svoj kruh,… Tudi tu se nismo mogli izogniti cenam in stroškom v povezavi z ekonomsko močjo staršev. Vsi pa smo ugotavljali, da ima tudi naša občina kaj ponuditi v smislu tematskih delavnic v naravi.
Na koncu so bile predstavljene še podjetniške delavnice, ki jih brezplačno izvaja Center za razvoj Litija v sodelovanju s šolami. V zaključku smo ugotovili, da je lahko pridelovanje živil skupaj z dodatnimi dejavnostmi podjetniška priložnost in da so vse tri točke smiselno povezane in podpirajo trajnostni razvoj naše občine. Je pa potrebno še veliko narediti. A dela se v naši občini nismo nikoli bali.
Tomaž Smole